وبلاگ و بلاگ نویسی به زبان دری – بخش اول

وبلاگ و بلاگ نویسی به زبان دری – بخش اول

آیا می خواهید یک ویب سایت شخصی داشته باشید؟  تا افکار خود را برای جهانیان بیان کنید؟ آدرس ها عکس ها و یا ویدیو های مورد علاقه خود را به اشتراک بگذارید؟ عقاید سیاسی،مذهبی یا شخصی خود را با صدای بلند عنوان کنید؟ ولی پول مانع تمام این پلان های شما میشود ؟ بسیار خوب بلاگ مکانی برای انجام این همه کارها به صورت رایگان میباشد.

طبق وعده انجام شده اینک به یکی از پست های دنباله دار خود میپردازیم که شاید مهارت، نام ، شناخت و یا هم وضیعت اقتصادی شما را از زمین به بلندی ها برساند.  این پست ها برای این تهیه شده اند تا شما افکار و عقاید خود را به سمع دیگران برسانید. این برنامه طور طرح شده است که شماهان که به هر سطح و سویه که با انترنیت و کمپیوتر آشنائی دارید میتوانید با استفاده از این پوست ها دارای یک بلاگ کاملا مرتب باشید. پس تا آخرین نقاط این پوست های مسلسل با ما بوده و از معلومات جدید در مورد بلاگ و بلاگ نویسی مستفید شوید.

بلاگ چیست؟

ترکیبی است از دو کلمه  web   به معنی شبکه جهانی و log  به معنی گزارش روزانه است که یک صفحه شخصی و یا گروهی می باشد که بصورت روزانه و یا در مدت چند وقت یکبار با مطالب جدید تجدید می شود. ویبلاگ در واقع یک صفحه ویب میباشد که معمولا به صورت کوتاه و خلاصه تهیه می شود و مطالب بیشتر به ترتیب زمانی که منتشر شده اند مرتب میشوند.

همانند صفحات مجلات و یا روزنامه ها. محتوا و اهداف هر یک از وبلاگها به طور گسترده ای متفاوت میباشد. از لینک ها و نظریات درباره سایر وب سایت ها گرفته، تا اخبار درباره شرکت ها و اشخاص، افکار مختلف درباره مسائل روز، خاطرات روزانه، شعر و ادبیات، عکس و موزیک،  سافتویر ها و برنامه های کمپیوتری، خبرهای سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و ورزشی و حتی مسائل تخیلی را در بر گرفته میتواند.

بسیاری از وبلاگ ها شخصی هستند و افراد آنچه که در ذهنشان است را بیان می کنند. بعضی دیگر گروهی است و اهداف جمعی و علایق مشترک آنها را در بر می گیرد . برخی از وبلاگها برای بازی و تفریح و سرگرمی هستند و برخی دیگر در برگیرنده مقالات علمی و پژوهشی می باشند. وبلاگ ها تسهیل کننده ارتباطات تیمی، سازمانی و خانوادگی می باشند. آنها با شیوه ای بسیار آسانتر از ایمیل و فروم ها، به ارتباطات گروههای کوچک کمک می کنند. استفاده از وبلاگهای خصوصی در شبکه های اینترانت، این امکان را به اعضای تیم می دهد که لینکها و فایلها و نظریات و پیشنهادات خود را به یکدیگر برسانند. ایجاد یک وبلاگ خانوادگی به اعضای خانواده کمک می کند که اخبارهای خانوادگی شان را به اطلاع همدیگر برسانند. یک وبلاگ به افراد کمک می کند که در حلقه گروه باقی بمانند و پیوند و فرهنگ گروهی را ارتقا دهند. شخص و یا گروه که بلاگ را مدیریت میکند به نام بلاگر ‌Blogger   شناخته میشود و پروسه نوشتن مطالب جدید برای یک ویبلاگ را بلاگ نویسی و یا هم Blogging   یاد میکنند.

با لای چه موضوعات باید ویبلاگ ساخت ؟

شما میتوانید بالای هر موضوع که تخصص دارید ویبلاک بسازید. به طور مثال اگر شما در رشته کیمیا و بیالوژی تخصص دارید پس بالای موضوعات کیمیاوی و بیالوژیکی باید ویبلاگ بسازید. و آیا اگر شما شاعر هستید میتوانید که ویبلاگ در مورد اشعار جدید خود بسازید. اگر شما از جمله استادان پوهنتون هستید میتوانید که با ساختن یک ویبلاگ بسیاری از موضوعات جدید را با محصلین خود شریک بسازید. اگر از جمله مامورین دولت جمهوری اسلامی افعانستان هستید میتوانید به مکتوب نویسی، استحلام، طراحی گزارش سالانه و به دیگر قوانین خدمات ملکی بپردازید. اگر خانم خانه هستید میشود که به موضوعات مانند تدبیر منزل و آشپزی بپردازید. اگر آواز خوان هستید میتوانید با ایجاد یک ویبلاگ آهنگ های جدید خود را به سمع علاقمندان خود برسانید به همین شیوه عکاسان، رسام ها، تحلیلگران سیاسی و دیگران. ویبلاگ ها اکثرا در مورد اخبار ها و موضوعات سیاسی، سپورتی، ویب دیزاین، بلاگ نویسی و معلومات در مورد تکنالوجی معلوماتی طراحی میشوند اما من برای شما مشوره میدهم که به هر موضوع که تخصص دارید به همان موضوع پرداخته و ویبلاگ بسازید.

 آیا برای ایجاد یک ویبلاگ به سرمایه گزاری نیاز است ؟

هم بلی و هم نخیر. جواب این سوال مرتبط میشود به نوعیت ویبلاگ که شما میخواهید طراحی کنید. قسمیکه شما برای شروع یک کسب و کار و یا تجارت خورد و یا بزرگ نیاز به سرمایه گزاری دارید، به همین ترتیب به یک ویبلاگ که برای کسب منفعت مادی یعنی پول ترتیب شده باشد نیاز به سرمایه گزاری هست. ولی هستند سرویس های مانند blogger.com   و  wordpress.com که به ارائه خدمات بلاگنگ به طور رایگان میپردازند. در این کورس بلاگ نویسی ما با استفاده از یکی از همین دو سرویس های رایگان یک بلاگ مکمل خواهیم ساخت.

اشیاء مورد ضرورت برای ایجاد یک ویبلاگ.

برای ایجاد یک ویبلاگ شما به دو چیز ضرورت دارید.

1: نام ویب سایت (Domain Name) دومین نیم.

2: میزبان برای ویب (web Hosting)   ویب هوستنگ.

نام ویب سایت (Domain Name) دومین نیم.

شما همراه این از قبل آشنائی دارید ولی به اسمش توجه نکردید. بلی به همان آدرس که شما  برای باز کردن یک  سایت در انترنت استفاده میکنید Domain گفته میشود. مانند www.google.com, www.facebook.com, www.yahoo.com و امثالش. این نام ها قبلا در انترنیت با پرداخت مقدار پول رجستر شده اند. اما برای ادامه دادن این کورس نیاز به رجستریشن دومین و پرداخت پول نیست.

هاست و یا میزبان ویب : Web Hosting

شما به یک کمپیوتر و یا بگویم که به یک سرور که از هر نقطه دنیا قابل دسترسی باشد نیاز دارید که تمام فایل های ویب سایت و یا بلاگ خود را در آن بگزارید تا همگی آن را دیده بتوانند. چون تنظیم کردن همچون یک کمپیوتر و یا سرور که به مدت 24 ساعته کارا باشد برای فرد مشکل هست و یا شاید پرهزینه تمام شود پس برای حل این مشکل شرکت های هستند که در بدل پول برای شما فضای مهیا میکنند تا شما فایل های خود را در آنجا انتقال دهید تا به دسترس بینندگان قرار گیرد. اما قسمیکه قبلا متذکر شدم که برای ادامه دادن این کورس نیاز به پرداخت هیچ مقدار پول نیست.

WordPress.com  و  Blogger.com   چه هستند.     

WordPress.com  :

یک سروس ویبلاگ نویسی رایگان برای کسان میباشد که در صدد ایجاد ویبلاگ به طور کاملا رایگان هستند. وردپرس دارای Word Press CMS (Content Management System)s میباشد که برای مدیریت ویبلاگ ها استفاده میشود. طوریکه در فوق یاد آور شده بودم، جهت باز کردن ویبلاگ و ویب سایت به دومین ضرورت داریم پس از همین جهت wordpress.com برای هر یک از ویبلاگ های خود یک سب دومین  Sub Domain به طور رایگان مهیا میسازد تا بینندگان ویبلاگ شما با استفاده از آن دومین به بلاگ رسیدگی کرده بتوانند. به طور مثال اگر دومین اصلی www.worpress.com  هست و شما میخواهید که یک ویبلاگ سپورتی ایجاد کنید پس سب دومین این بلاگ شما www.sports.wordpress.com  بوده میتواند. با استفاده از این سروس شما چندین بلاگ رایگان ایجاد کرده میتوانید.

Blogger.com :

مانند   Blogger.com ، WordPress نیز از جمله سروس های بلاگ نویسی رایگان میباشد. فرق اساسی میان Blogger وWordPress   در این است که blogger متعلق به شرکت GOOGLE  میشود و با استفاده از HTML, CSS, JavaScript  و  XML  ترتیب شده است در حالکه WordPress با استفاده از PHP  و MySQL  ترتیب شده است.

شما میتوانید که با استفاده از یک اکاونت گوگل که همان ایمل آدرس جیمیل شما هست، به اکاونت blogger  خود داخل شده و به بلاگ نویسی بپردازید. با استفاده از blogger.com شما میتوانید تا به 100 بلاگ رایگان ایجاد کنید.

ایجاد ویبلاگ با استفاده از این دو سروس ها بسیار آسان و سریع میباشد پس شما میتوانید که همین حالا به این دو ویب سایت های بلاگ نویسی رایگان مراجعه کرده و  وبلاگ های برایتان ایجاد کنید. اگر در سانحه ایجاد بلاگ ها با مشکل مواجه شدید پس در بخش کمنت سوالات خود را مترح کنید کوشش نهایی خود را خواهم کرد تا به تمام سوال های شما جواب گفت. در پوست بعدی با استفاده از یک اکاونت گوگل یک ویبلاگ در blogger  و یک ویبلاگ کاملا جدید در ٌWordPress  خواهیم ایجاد کرد، پس تا پوست بعدی خوش، خرم و سرحال بوده به بلاگ نویسی بپردازید.

Administrator

Related Articles

Close